2016 Canoes

All four canoe’s were named after world conquerors, all with a misspell in it referring to something with concrete (In Dutch: Beton), or steel(In Dutch: Staal)

Julius C20/25
Named after the leader of the Roman Empire, Julius Caesar.

Participation, captains and honours
Arnhem 50m men: Bas van Haaren, Sander Leusink
Arnhem 50m women: Lisa van Iperen, Amarins Kroes
Arnhem 50m mix: Amarins Kroes, Bas van Haaren
Arnhem 100m men: Sander Leusink, Ramon Oppers
Arnhem 100m women: Lisa van Iperen, Amarins Kroes
Arnhem 100m mix: Amarins Kroes, Ramon Oppers
Arnhem 200m men: Ramon Oppers, Sander Leusink
Arnhem 200m women: Lisa van Iperen, Amarins Kroes
Arnhem 200m mix: Lisa van Iperen, Sander Leusink

Current state
Demolished

Mao Beton
Referring to Mao Zedong, the Chinese communist revolutionary

Participation, captains and honours
Arnhem 50m men: Jeroen Scholten, Rutger Meester
Arnhem 50m women: Anouk van Daatselaar, Evelien Hageman
Arnhem 50m mix: Anouk van Daatselaar, Ivo Bruijl
Arnhem 100m men: Ivo Bruijl, Jeroen Scholten
Arnhem 100m women: Anouk van Daatselaar, Evelien Hageman
Arnhem 100m mix: Anouk van Daatselaar, Rutger Meester
Arnhem 200m men: Ivo Bruijl, Rutger Meester
Arnhem 200m women: Anouk van Daatselaar, Evelien Hageman
Arnhem 200m mix: Evelien Hageman, Jeroen Scholten
Current state
Demolished

Napoleon Betonaparte
Named after the French conqueror, Napoleon Bonaparte.

Participation, captains and honours
Arnhem 50m men: Raymond Siemons, Daan Brinkerink
Arnhem 50m mix: Dieuwke Maas, Daan Kampherbeek
Arnhem 100m men: Daan Kampherbeek, Raymond Siemons
Arnhem 100m mix: Daan Brinkerink, Dieuwke Maas
Arnhem 200m men: Daan Kampherbeek, Daan Brinkerink
Arnhem 200m mix: Raymond Siemons, Dieuwke Maas

Current state
Demolished

Jozef Staalin
Dictator of the Communist Soviet Union, one of the seven members of the first Politburo.

Participation, captains and honours
Arnhem 50m men: Alex Bos, Tim Pauli
Arnhem 50m women: Dieuwert Blomjous, Daniëlle van Middendorp
Arnhem 50m mix: Tim Pauli, Dieuwert Blomjous
Arnhem 100m men: Ruben Herrebrugh, Tim Pauli
Arnhem 100m women: Dieuwert Blomjous, Daniëlle van Middendorp
Arnhem 100m mix: Daniëlle van Middendorp, Ruben Herrebrugh
Arnhem 200m men: Alex Bos, Ruben Herrebrugh
Arnhem 200m women: Dieuwert Blomjous, Daniëlle van Middendorp
Arnhem 200m mix: Daniëlle van Middendorp, Ruben Herrebrugh

Current state
Demolished